Poručite kapućino, a uz njega stigne i 24-karatni zlatni prah – ništa čudno za one koji nisu prvi put u Abu Dabiju, gde se termin za čarobni napitak u glamuroznom hotelu zakazuje nedeljama unapred. Zlato na usnama ostaje već posle prvog srka.

Arapskim stilom gradnje u peščano-crvenkastoj boji, koja podseća na nataložene dine šaradžanske pustinje, „Emirejts palas“ jedno je od glavnih obeležja prestonice Ujedinjenih Arapskih Emirata. U gradskoj oazi, oivičena fontanama, sa 85 hektara zelenih vrtova, ova palata prvo namami turiste a onda ih dočeka originalnim specijalitetom. Kako odoleti.
Čak i oni koji ne vole luksuz, već uživaju u malim stvarima, ne mogu se lako odupreti dilemi da li da ipak iskoriste priliku i probaju čuvenu zlatnu kafu.

Ako se odlučite da preskočite trošak od 60 dirhama (što je oko 16 evra), uvek ćete se pitati kakvog je ukusa zlato. Ako pak rešite da se zavalite u stilizovanu sofu ili kraljevski jednosed, onda se suočavate sa problemom: kako se pije zlato?

Devojka za čiju ljubaznost ne postoji adekvatna reč (što je slučaj i sa zaposlenima u svim objektima u Emiratima), uz osmeh vam na sto stavlja tacnu na kojoj se pored vaše porudžbine nalazi i minijaturna čaša vode, sveža urma i čokoladni zlatnik. Uz još veću srdačnost, odgovara na vaše pitanje:

„Pije se obično, kao svaki drugi kapućino. Možete da stavite malo šećera, ako volite, možete da promešate kašičicom, možete da sačekate da se ohladi, ili da ga pijete toplog… Kako god volite“, kaže mlada Azijatkinja, koja je kao i ostale njene kolege došla u Emirate, gde, kako kažu, lako mogu da nađu posao (mada ne jednako plaćen, jer Evropljani za isti posao dobijaju veću platu od, na primer, Pakistanaca, Afrikanaca, Indijaca…).

Čuj, kao običan kapućino.

Već prvi srk je drugačiji – zbog zlatnog praha koji ostane na usnama, srljate u drugi, treći. A kako ispijanje odmiče, uzbuđenje je sve veće.

Kada shvatite da ćete prebrzo „izgustirati“ ovu poslasticu, onda napravite pauzu i bacate se na grickanje slatkog posluženja i razgledanje salona, koji uz zvuke klavira odiše posebnom svečanošću.

To, međutim, nije slučaj kod onih sa „dubljim džepom“.

Dok je za neke veliki zalogaj poručiti dva napitka, na koji vam posle ispostave i troškove usluge i takse (pa, vas kapućino košta kao dobra večera), gužva na stolovima restorana u takođe pozlaćenom enterijeru poručuje da luksuz koji neguje ovaj hotel ima kome da se proda.

Osim zlatnog kapućina, u ponudi je i za nijansu jeftiniji kamelćino (kapućino sa kamiljim mlekom), koji možete popiti posle sočnog „kamelburgera“. Kao „must try“ na svetskim forumima označen je i popodnevni čaj – za koji bi dve osobe trebalo da izdvoje više od 100 evra.

Inače, tokom turističke sezone, u „Emirejts palas“ je teško ući bez rezervacije, iako uvek možete da zamolite zaposlene na ulazu da vas puste u razgledanje, a oni će vas, u svakom slučaju, dočekati i ispratiti kao da ste njihovi stalni gosti.

Ono što takođe može da vam pomrsi konce jeste vaša odevna kombinacija. I to, suprotno očekivanjima, ukoliko ste muškarac – bez dugih nogavica ne možete posetiti „Emirejts palas“. Za žene, u ovom slučaju, nema ograničenja.

Onima koji su se na 42 stepena uputili u obilazak zdanja na obali Persijskog zaliva, odeća nije bila problem. Ipak je ovaj doživljaj zlata vredan.

Pin It on Pinterest